Bill Sardi: Trumpovo povstání

Pozoruhodný příspěvek z pera Billa Sardiho říká, že hlavním cílem prezidenta Trumpa je nakonec obrátit USA z dlužníka na věřitelský stát. A to je tedy něco, co jsme asi nikdo nečekal.

Trump chce vymazat státní dluh ve výši 21 bilionů dolarů. Proto Trump zaúkoloval Účetní úřad, aby prověřil federální majetek USA, který činí přibližně 200 bilionů dolarů. Jak se ukazuje, dluhy jsou tak 10% z celkového objemu federálního majetku.

Trump chce vyprodat část těchto aktiv pro úplné vymazání státního dluhu. USA by pak už nemusely platit roční dluh 400 miliard dolarů a rozpočet by nebyl trvale na hraně fiskálního útesu. Trump věří, že tímto postupem by mohl Ameriku z dlužníka obrátit na věřitelskou zemi.

A co bude dál? Možná Trump chce měnovou reformu, změnu amerického dolaru z měny podporované dluhem na zlatou měnu. Ano, o tom mluví Trump. Zpátky do Brettonwoodského měnového systému? Protože v tomto systému Spojené státy musely garantovat směnitelnost dolaru za zlato v pevně stanoveném kurz.

A doplnění pro Trumpův plán: Pokud si myslíte, že USA nemají dostatek dodávek zlata k tomu, aby směnitelnost dolaru za zlato vrátily, pak investiční poradce Bix Weir prokazuje, že v Grand Canyonu je zlata v miliardách uncí. Dosud nevytěženého.

Se všemi těmito navrhovanými ekonomickými reformami by Trump mohl usnadnit odklon od levných finančních prostředků (nízké úrokové sazby), které v ekonomice způsobují bubliny nekrytých spekulací možná by spořitelé dokonce mohli opět získávat 4-5% úroků z peněžních peněz, jako tomu bylo už dávno. Fondové penzijní plány by pak mohly zaparkovat své peníze v bance a získat pro své důchodce zisk, což je něco, co nyní nemají a mohou si o tom leda tak nechat zdát.

Vzpoura Trumpa by mohla světu víc než jen pomoci, mohla by jej vrátit k růstovým hodnotám kvality života.

(Zkrácení článku redakcí)