Čína své muslimy nechce a Margolis soudí

Novinář Eric Margolis říká, že Barmské zločiny zůstanou nepotrestány. Tak tu situaci vidí autor, který píše o tom, že Barma utlačuje Rakhinské muslimy po celá desetiletí. A je tomu prý tak proto, že nikdo dlouho Barmě nevěnoval pozornost. 

Barmánci jsou většinově buddhisté, (87% obyvatelstva) a jejich mocní mniši chtějí stát bez muslimů. Barma v současností čítá 43 miliónů lidí a rozzuřené turbulence vztahů mezi mnoha etnickými skupinami v Barmě nejsou nic nového. Však se také Barmě říká asijská Jugoslávie.

Z klidu zvedla svět až barmská armáda, která zasáhla proti muslimské komunitě Rohingů. V dlouho plánované ofenzívě byly spáleny jejich vesnice, deset tisíc muslimů bylo údajně zabito a 710 000 uprchlo do sousedního Bangladéše, kde nyní žijí v primitivních táborech. Pozorovatelé OSN uvedli, že se jedná o "učebnicový příklad etnického čistění."

Čína, která má velký zájem o Barmu jako o strategickou bránu do Indického oceánu v západní oblasti, je dlouholetým podporovatelem barmské armády. To předem blokuje a znemožňuje jakoukoli akci proti Barmě v Radě bezpečnosti OSN.

Čína, obdobně jako Barma, se snaží rozdrtit skupinu svých ujgurských muslimů. Obě země tedy mají společný zájem. A to je pro Barmu prý povzbuzující.  (Pozn. redakce: Jenom pro Barmu?)