Deriváty a krize 2019

Krizi v roce 2019 předpovídají už mnozí ekonomové, ale o tom nejhorším z opatrnosti raději nemluví. O Derivátech

Finanční deriváty

Tojsou instrumenty, jejichž hodnota je odvozena z hodnoty tzv. podkladového aktiva. Jejich podstatou je forma termínového obchodu, tzn. že dochází k určitému zpoždění mezi sjednáním obchodu a jeho plněním. Mají obvykle podobu smlouvy mezi dvěma stranami: Tedy mohou, ale nemusí být cennými papíry.

Michael Snyder poukazuje

A definuje šest velkých bank, pro které platí "too big to fail" , tedy že jsou moc velké na to,aby je stát nechal padnout. Těchto šest bank v USA má 278 biliónů dolarů v derivátech
"Ti samí lidé, kteří způsobili poslední ekonomickou krizi, vytvořili časovanou derivátovou bombu, která může každou chvíli vybuchnout. Pokud tato kolosální bublina praskne, bude to znamenat nejhorší ekonomický kolaps v historii Spojených států."

Demokratičtí politici během nedávné finanční krize slibovali, že zajistí, aby "too big to fail" (příliš velké na bankrot) banky už nikdy nemohly být problém. Pamatujeme, jak Obama sliboval a sliboval. Místo toho se velké banky od té doby pořádně nafoukly. Takž teď už si doopravdy nemůže ani Trump dovolit nechat je zbankrotovat.

Je to o šesti bankách

JPMorgan Chase, Citibank, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley a Wells Fargo. Pokud se sečtou všechny deriváty, v nichž jsou zapojeny, dojdeme k závratné sumě více než 278 biliónů dolarů.

Když se však sečtou všechna aktiva těchto bank, dopočítáme se asi 9,8 bilionů dolarů. Jinými slovy, tyto "too big to fail" banky se angažovaly v derivátech sumou, která je více než osmadvacetkrát větší než součet všech jejich aktiv. To je sice naprosté a čiré ničím nekryté šílenství, přesto to nevypadá, že by se tím vůbec někdo znepokojoval. Tyto banky současně stále vydělávají spousty peněz a financují kampaně těch největších politických prominentů.

Nula investic

"Deriváty" ve své podstatě nejsou žádnou investicí. Když si koupíte akcie, získáváte vlastnický podíl ve společnosti. Když si kupujete dluhopis, stáváte se věřitelem společnosti. Derivát je ale něco úplně jiného. V podstatě je většina derivátů sázka na něco, co se buď stane, nebo nestane v budoucnosti. Tyto výše uvedené velké banky přeměnily Wall Street v největší kasino v historii planety, a pokud věci běží hladce, vydělávají obvykle spoustu peněz." Pokud nikoliv, placení dluhů čeká daňové poplatníky.