Rudolf Mládek: Tajemník Štěpán

Sešel jsem se s ním jednou a naposledy. To byl propuštěn z vězení a mě zajímalo, jak reaguje člověk, který měl ohromnou moc, měl být dokonce generálním tajemníkem KSČ po Jakešovi a najednou byl ve vězení a systém jedné vládnoucí strany se mu rozsypal.

Byl kupodivu veselý, ačkoliv už v té době neměl zdraví na rozdávání. Ale svého názoru, že socialismus byl lepší režim než ten, který jsme si v roce 1989 zvolili neopustil. Pro českou veřejnost se stal symbolem násilnického způsobu vlády KSČ, jeho útok na studenty vedl k tomu, že jej sama KSČ 7 prosince 1989 vyloučila. K záchraně vlády Kčs to ale nepomohlo.

Jeho projev v Lokomotivce ČKD se dočkal výsměchu, ale jeho věta o budoucích otrocích nabývá dnes nového významu. Lidé se jí přestávají smát. Na "hrdiny studenty" se dávno nepohlíží jako na hrdiny, ale spíše opačně. Kdyby dnes se situace opakovala, mnohých by se občané už nezastali.

Štepánův režim nepochopil jednu základní věc: Musíte lidem dát trochu více, než je ideje, jídlo a povinnou práci. Ale nový euro kapitalismus také zřejmě nechápe, že když už to jídlo je mizérie, práce není, tak ty ideje nemohou být o tom, že budeme těmi skutečnými otroky pro prospěch cizích chytráků. To se teď ten Štěpán nepochybně musí na onom světě smát. A to není dobrý výsledek pro současnou politiku v Evropské unii.