Jakub Landovský: A jsme zase v kampani.

Mě se týká kampaň v Praze na pozici primátora.
Dvě hlavní témata: A to je doprava a bydlení.

MHD zdarma pro všechny Pražáky.

Podle dat více než třetina všech exekucí v Praze pochází právě od nezaplaceného jízdného. Průměrnou pražskou rodinu zatíží roční jízdné částkou zhruba 10 tisíc korun. A město přitom dotuje Dopravní podnik každoročně částkou přesahující 10 miliard korun.Jzdným zdarma přijde DP o cca. 4 miliardy. Jak je nahradit? Příklad z estonského Tallinu, kde jízdné zdarma už několik let provozují. Tallinu se díky němu přihlásilo 40 tisíc "nových" obyvatel. Lidí, kteří už ve městě žili, ale byli hlášení stále na svých venkovských adresách. Díky tomu se v Tallinu podařilo vybrat na daních více peněz, než kolik byl výpadek v rozpočtu Dopravního podniku.
Bydlení.

Kvůli mizernému systému povolování staveb se v Praze prakticky zastavil rozvoj v oblasti bydlení. Ceny raketově stoupají a město je nemůže nijak regulovat, jelikož se v minulosti připravilo o prakticky celý bytový fond. Jsou celé skupiny obyvatel, které si bydlet v Praze prakticky nemohou dovolit. Jde o mladé rodiny, učitele, hasiče, či policisty.

Chceme proto tlačit na developery, aby ve svých nových projektech počítali s byty pro město. Chceme využít přebytek rozpočtu ve výši 7 miliard na výstavbu městských bytů, kterých tak může v dohledné době vzniknout až 5 tisíc. Chceme na Ministestvu financí zařídit výhodně nízkoúročné půjčky. Dnes už sice k dispozici jsou, ale plošně, pro celou republiku stejné. My chceme už v příštích týdnech donutit stát, aby Pražákům poskytl úvěry větší. Prostě proto, že jsou v Praze byty dražší!

Redakčně zkrácen veřejný dopis kandidáta ČSSD

Foto: J. Landovký