Jana Nýtová: Podle Jourové je Facebook stoka. Trochu už je

Silné vyjádření komisařky z Evropské komise (EK) asi mnozí chápou tak, že česká část Facebooku (FB) je plna kritiky práce EK i Evropské unie jako celku a Jourová tuto kritiku takto odmítá. To samozřejmě na práci EK lepší světlo nevrhne a žádné sympatie k existující EU nepřidá. Spíše než výzvu k objektivnější kritice si Jourová dělá čárku za loajalitu, kterou ale můžeme označit až příliš servilní.

Jedno ale Jourové musíme přiznat. U některých diskuzí nabývá uživatel FB pocit, že lidé, kteří sedí u počítače právě přišli z nějakého politického školení, kde je učili vyslovovat zásadní nesmlouvavé a nesmiřitelné postoje a každého, kdo je nesdílí tak musí označit za nepřítele, obvykle s nějakou další slovní výhradou. To ale Jourové na její názor nahrává více než je dobré. Možná proto mnozí FB opouštějí, pokud je samozřejmě nevyžene cenzura za jejich politické a často příkře formulované názory.

Změna je jen na českých uživatelích. Ale pokud by pokračoval, zůstanou si tam mnozí zcela sami. Až příliš to připomíná doby prvního chatování. Zpočátku přátelská povídání se pokazila vulgaritou a partičkami. A byl konec. Ale tam se český FB také blíží.