Jaroslav Škárka: SMRT JE TRAGÉDIE, CO SE DĚJE KOLEM VOJÁKŮ Z AFGÁNISTÁNU JE TRAPNÁ KOMEDIE

Minulý týden při opravě dálnice D1 zemřel dělník, kterého srazil řidič svoji bezohlednou a neopatrnou jízdou. Nějak jsem neslyšel o tom, že by dostal státní vyznamenání, že by byl zřízen podpůrný fond pro jeho rodinu, houkaly po celé republice sirény, nebo že by veřejnoprávní TV týden nepřetržitě plačtivě informovala o jeho smrti. Přitom se jedná o úplně stejnou situaci. Vybrali si všichni zemřelí svoji práci dobrovolně? Vybrali. Byli za ni placeni? Byli. Mrzí mě zmařené životy všech, ale co se děje kolem vojáků z Afgánistánu je nechutná trapnost, která obtěžuje i rodiny zemřelých.

Ale je tam ještě další rovina. Mrtví vojáci byli posmrtně zneužiti k PR. Na jejich smrti se přiživují politici, komentátoři, ČT a další "nýmandi", kteří jako profesionální "plačky" vzbuzují emoce a snaží se získat body. Předvedenému umělému smutku nemůže uvěřit snad nikdo. Naprosto komicky pak působí bombastické vyjádření náčelníka generálního štábu Opaty, že "chystá odplatu"

Třetí rovinou je pak otázka legitimity působení. Zatímco dělník na dálnici provádí prospěšnou práci, cizí vojáci na území jiného státu nemají co dělat. Zatímco voják doma hájí hranice a suverenitu země, voják v zahraničí se podílí na zájmových bojích. Hájí tam pouze zájmy mocných, především USA a umírá stejně zbytečně a nesmyslně jako cizí vojáci umírali ve Vietnamu, v Korei a na mnoha dalších místech. Jde pouze o podporu jednoho mocenského bloku proti jinému a zemřelí vojáci byli nástrojem. Jinými slovy, vážím si vojáků, policistů, hasičů a záchranářů, nevážím si placených žoldáků.

Jaroslav Škárka - autor
Jaroslav Škárka - autor

Závěrem lze říct, že smrt tří vojáků v Afgánistánu byla zbytečná a tuto zbytečnost nezakryje ani pompéznost posmrtné šaškárny.