Jaroslav Tichý: America the first

V obtížné situaci přebral po posledních volbách Donald Trump funkci amerického prezidenta. Dostal se tak do situace, kdy musel řešit po svých předchůdcích dilema, zda:

A/ zachránit světový dolarový systém na úkor reálné americké ekonomiky nebo naopak

B/ zachránit reálnou ekonomiku USA, což souvisí s navrácením v minulosti vymístěných výrob zpět do USA, s využitím amerického vnitřního trhu jako hlavní odbytové základny a v posílení amerického exportu;

Trump se proto logicky orientuje na záchranu reálné americké ekonomiky, na jejíž podporu začal dělat i příslušné kroky, vč. daňových slev pro americké firmy za účelem jejich návratu zpět do USA, vytváření daňových bariér pro dovozy zahraničních výrobců do USA tak, aby mohl vytvořit konkurenční prostředí pro americké firmy na americkém trhu, které mají přitom vesměs vyšší náklady než např. firmy čínské a jiné. K tomu směřuje i jeho heslo "America first", které je parafrází F.D. Rooseveltova hesla "America the first!" z doby po Velké hospodářské krizi počátkem 30. let minulého století.

Trumpovi je přitom jasné, že ve stávajícím finančním systému založeném na úroku lze ekonomiku rozhýbat zvýšením úrokových sazeb. Nechce však zvedat ekonomiku na úkor obecného růstu v USA, a proto se snaží to provést na úkor dalších světových hráčů, zejména pak Číny a EU. Poukazuje přitom na to, že právě tito dva obchodní partneři měli dosud největší výhody z obchodů s USA.