Jaroslav Tichý: Zahajme veřejnou debatu o tom, co vlastně chceme

Shlédl jsem video rozhovoru T. Okamury s redaktorem Takáčem na ČT 24 ze dne 4.9. t.r. Svým způsobem byl ze strany T. Okamury velmi podnětný, což ignoroval či možná vůbec nepochopil redaktor Takáč, jehož hlavním úkolem bylo evidentně systematicky odvádět hovor a tedy i pozornost diváků od odpovědí pozvaného hosta a využít jeho návštěvy k tomu, aby s využitím jeho přítomnosti ve studiu se pokusil (pokolikáté už?) vnutit divákům pohled svých chlebodárců na tento svět a některé události v něm.

V čem byl ten rozhovor ze strany T. Okamury podnětný? Dostal (možná zčásti i neplánovaně) na obrazovku tzv. veřejnoprávní televize téma potřeby řešení našich vztahů s EU. Tootevírá dveře k otevření veřejné diskuze na toto téma v naší společnosti. Tedy problematiku našich vztahů s Evropskou unií a základní možnosti jejího řešení z pohledu ČR.

Je třeba se rozhodnout, co vlastně chceme. T.Okamura říká (správně), že EU je nereformovatelná ale za chvíli poté, že by se měla změnit na volnou spolupráci suverénních evropských států.Změnit ji by ale znamenalo zachovat ji a reformovat. To její skuteční majitelé v pozadí ale nepřipustí, to co je pro ně přijatelné, jsou pouze různé kosmetické změny, s nimiž občas zkouší přijít Merkelová či Juncker.

Podstatné jsou přitom pro naše občany tyto otázky, jakož i odpovědi na ně:

a/ proč vůbec máme usilovat o nějakou změnu oproti současnému členství v EU

b/do jaké podoby (či seskupení) by měla ČR příp. přejít

c/ jakým způsobem by měla ČR takovou změnu realizovat

d/ jak by poté měla ČR fungovat a spolupracovat s dalšími zeměmi

e/ co od takové změny očekáváme

f/ jaké možnosti k provedení (prosazení) takové změny fakticky máme u nás v ČR a

g/ co k provedení této změny potřebujeme.

Je čas si tyto otázky zodpovědět.