Jiří Daněk: U dvou decí vína…

Jak tak sedím a čtu různé články všemožných autorů, zaujalo mě, že na vesnicích najednou mizí potraviny, končí fotbalové kluby, zavírají se pohostinství atp.

Asi před rokem a půl, jsem tu psal, že jediným výsledkem EET bude byznys pro bohaté, ti budou systém prodávat, pohroma pro chudé, ti na něj budou doplácet. Označil jsem to dokonce za systém jak definitivně vytlačit skomírající kulturu z vesnic, dá-li se sobotní fotbal a večerní pivko v začouzené VI. tak nazvat!

Proč to vlastně teď řeším, napadá mě jeden velký důvod, a to jsou dotace, které začnou obecní úřady žádat po krajích, aby podpořili místní potraviny, pohostinství nebo fotbalový klub. Super, všichni podporovali EET a čekali, jak to bude super, není, nikdy nebude, nově přijatí zaměstnanci na různé pozice finanční správy totiž stojí nákladově víc, než je výnos, co dodat. Dřív na vesnici některé provozy fungovaly tak říkajíc z "ruky do huby", pak to všichni pozavírali, a dnes není ani kam jít na pivko.

V daném případě se kruh začíná uzavírat a další kolotoč dotací se roztáčí, prostě napřed to zničíme, a pak to zadotujeme, ale z čeho, pořád jen z našich daní, protože z ničeho jiného to nemůže být...