Jiřina Holotová: Manipulátoři na Vás útočí

Tváří se profesionálně, ale sami jsou amatéři. Vydávají se za pravdu, ale sami šíří lži a dezinformace. Radí voličům, ale sami používají manipulace. Dávají odborné rady profesionálům, ale sami nemají informace ověřené.

Dnes už dávno neplatí, že co je psáno, to je dáno. Původní texty a formulace jsou nedohledatelné a nearchivované. Vyvraceči hoaxů se sami neštítí lhát a ověřovat si zdroje. Objektivní žurnalistika neexistuje a je postižena elektronizací a existencí sociálních sítí.

Měnění a přizpůsobování zpráv v průběhu času dokáže způsobit naprostou informační obrátku a význam původního komentování. Válka pravd a lží, dezinformací a kyberblázinec je složitou psychologicko-společenskou disciplínou. Manipulátoři vlastně sami manipulují informacemi, ovlivňují kolektivní vědomí společností a používají k tomu velmi nekorektní praktiky.

Na vše tohle by si lidé měli dávat obzvláště dobrý pozor, ačkoli je velmi těžké tyto praktiky odhalit a dopátrat se skutečné pravdy. Někdy to bez citu pro pravdu odhalit vůbec nejde. 


A jeden naprostý fake jako ukázka:

Dnešní zpráva převzata z deníku Al Ahram mluví za všechno. Turecký novinář Mehmet Akhul přinesl autentické svědectví o plánech a jejich realizaci přímo z centra bojů takzvaného Islámského státu z oblasti střední Sýrie. Rok a půl tam působil pod jménem Mohamed Akhe jako bojovník tzv.Islámského státu (kalifátu). Sám označuje tzv. Islámský stát (ISIS) jako podvod, řízený zahraniční tajnou službou. Ve vedení ISIS jsou lidé trénováni v zahraničí a někteří dokonce i takoví, co byli už zatčeni americkými vojáky v Iráku a později propuštěni. Jejich skutečná identita je poměrně málo známá a těžko zjistitelná. Uprchlická krize je podle Akhula organizovanou, připravovanou ISIS na převezení armád ISIS do Evropy.