Lubomír Vylíčil: Společné evropské dluhopisy

Německá kancléřka Angela Merkelová si pochvaluje spolupráci s prezidentem Macronem a oba se nadále spoléhají na spolupráci svých zemí při jednáních o budoucnosti Evropy. Usilovat chtějí o Evropu, která má být samostatná, a která prý dokáže své problémy řešit vlastními silami. "Jako německá kancléřka musím říct, že jsem byla v posledních týdnech často velmi ráda, že máme společnou měnu, že máme společnou obchodní politiku. To nás posiluje a na této suverenitě Evropy musíme dál pracovat," pošpitávala dojatá Merkelová.

Součástí této "suverenity" má být i plán na zavedení společných dluhopisů. Podle představ Francie by napříště neměly dluhopisy vydávat jednotlivé země eurozóny samostatně, ale celá eurozóna. Objevil se přitom i zajímavý výraz "rozprostření dluhu po celé EU". Co si pod tím máme představit? To, že nesplatitelný řecký (a portugalský a italský...) dluh se hodí z části i na bedra nezasažených zemí. Třeba nás.

Aby to nevyvolalo povyk a revoltu zodpovědně hospodařících států, má být "evropský dluhopis" realizován obvyklou bruselskou metodou. Skrytě a obmyslně. Takzvanou sekuritizací již existujícího dluhu.

Prostě se vezme dluhopis řecký, portugalský a italský a navrch položí jeden český. No a prodá se to jako celý balíček za cenu českého. Přesně tak, jak to dělali američtí bankéři před krizí 2008. Jeden z nich pak, ve vzpomínkách, tuto praxi charakterizoval výstižně - vyráběli jsme kuřecí salát z drůbežího trusu...