Marian Kechlibar: Muslimská obec věděla o radikalizaci Dominika K.

To, že pražská muslimská obec o radikalizaci Dominika K. věděla a nekontaktovala přitom žádné bezpečnostní složky státu, to mě zas tak nepřekvapuje. Máme v malých českých rozměrech malý, ale jinak kvalitativně ten samý problém, jaký mají v Rusku, Belgii, Francii, Německu či Švédsku v rozměrech velkých.

(Vzpomeňte si na dnešní zprávu, až vám zase někdo bude tvrdit, jak je česká islámská komunita bezproblémová.)

Samozřejmě, že o té radikalizaci věděli. Nejen tady v Praze, ale v každé mešitě ve světě, do které ti "výbušní cestující" předtím chodili. To salafistické křoví vám nenaroste na bradě přes noc a málokdo má tak železnou sebedisciplínu, aby dokázal před svými souvěrci utajit, že se čím dál více přiklání k násilnému džihádu proti nevěřícím.

Autor článku má však pro mlčení zajímavé vysvětlení, kterým se mimochodem dopustil manipulativní žurnalistické prasárny. Zde je příslušná část textu zvětšená.

V čem spočívá jeho hřích?

V tom, že cizí výpověď, navíc ve věci z principu neověřitelné (důvody, proč člověk něco udělal, nosí v hlavě), uvádí jako fakt typu "Důvodem kolize obou tramvají byly selhavší brzdy na voze linky číslo 1."

I začátečníci brzy zjistí, že pokud píšou do zpravodajství o něčem, co někdo jiný jen tak "per huba" řekl a nedoložil, musejí mezi sebe a mluvčího položit trochu verbálního distancu, aby to nevypadalo, že se nekriticky staví na jednu stranu. Chcete příklady?

  • "Obžalovaný Novák vypověděl, že nikoho nezabil a starou Kučerovou už vůbec ne."

  • "Podle PhDr. Pošuka přistávají mimozemšťani v Josefově každé léto, protože při Brutal Assaultu si jich nikdo nevšimne."

  • "Guru Mrkwa tvrdí, že už léta žije jen ze vzduchu prosyceného vůní palačinek."

Takhle to má vypadat, a ne "důvod je prostý". Autor textu jim (komu vlastně?) přeci nenahlédl do hlav a neshledal, že mluví pravdu, celou pravdu a nic než pravdu. Je to zpráva, nikoliv beletrie. Neověřitelná cizí tvrzení o motivaci toho či onoho jednání se prostě nemají uvádět takovým faktickým tónem.

(www.kechlibar.net)