Marian Kechlibar: Neklidná Kamenice II.

Lars Klingbeil, generální tajemník sociální demokracie: "Požaduji sledování AfD Úřadem pro ochranu ústavy". Klingbeil přijel do Chemnitzu v sobotu osobně, účastnit se pochodu "Herz statt Hetze". Místní primátorkaje členkou SPD, s Klingbeilem tedy dorazilo více významných členů strany. SPD v posledních letech na východě Německa významně ztrácí hlasy.

Druhý zprava je mimochodem Dietmar Bartsch, který není členem SPD, ale postkomunistů (Die Linke) a předsedá jejich poslaneckému klubu v Bundestagu. Die Linke se letos v červnu na svém spolkovém sjezdu přihlásila k principu otevřených hranic pro každého, kdo hledá ochranu.


(Kdo je kdo na této fotce: Manuela Schwesig - premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska a bývalá spolková ministryně pro rodinu a mládež, Aydan Özoğuz - bývalá pověřenkyně pro integraci, Martin Dulig - saský místopředseda vlády. O Klingbeilovi jsme právě mluvili. Všichni patří k SPD.)

Co se toho Klingbeilem navrhovaného sledování týče: Úřad pro ochranu ústavy je v podstatě vnitřní rozvědka německého státu a vůči sledovaným jedincům a organizacím smí použít různé technické prostředky - odposlechy telefonů i prostor, otevírání dopisů - jakož i nasazování informantů (V-Personen) a fyzické sledky, "je-li to nezbytné".

Úřad v letech 2007-2014 sledoval postkomunistickou stranu Die Linke, se kterou Klingbeilova sociální demokracie vesele koaluje v několika východních spolkových zemích včetně hlavního města Berlína a koalovala s ní i v době sledování. Tak nevím, zda je to z Klingbeilovy strany vůbec nějaké odsouzení...

Podle čerstvého průzkumu Civey by s takovým sledováním AfD souhlasilo 57 % Němců, z toho 43 % "určitě" a zbytek "spíše".

Michael Kretschmer je saský ministerský předseda za CDU, koncem loňského roku vystřídal v tomto křesle Lužického Srba Stanislawa Tillicha. Nezávidím mu jeho postavení. Snažit se udržet CDU u moci v Sasku, kde má její předsedkyně Angela Merkel asi procentuálně nejvíce odpůrců, musí být úkol pro Sisyfa. Ve svém vlastním volebním obvodě Görlitz byl Kretschmer při zářijových volbách do Spolkového sněmu vyhozen ze sedla kandidátem AfD Tinem Chrupallou. (Podle jména a místa narození ostatně soudím, že Chrupalla má také nějaké lužickosrbské předky.) (Foto:Pawel Sosnowski)

Hned po minulém víkendu uspořádal Kretschmer tiskovou konferenci, na níž mj. řekl, že "mobilizace cizincům nepřátelských sil" proběhla na Internetu "šířením konspiračních teorií", kterými se vytvářejí "nálady zaměřené proti státu a jeho institucím" a že jde o "útok na naše systémy pravdy" (Wahrheitssysteme), kterému se "rozhodně a plnou silou demokratického státu postaví".

Systémy pravdy, toť pojem, u kterého jsem neudržel zcela vážnou tvář. Do bývalé NDR by se docela hodil, však tam taky v případě Saska jsme.