Marian Kechlibar: Neklidná Kamenice III.

Policie vydala zatykač na třetího podezřelého, iráckého státního občana Farhada Ramazana Ahmada, 22 let. Na rozdíl od dvojice prvních podezřelých je na útěku. Zde foto, je však dva roky staré a od té doby prý změnil účes. Podle saských úřadů může být ozbrojen.

V tomtéž článku na Weltu se dále píše, že ani identita prvních dvou podezřelých, zatčených hned po smrti Daniela H., není ve skutečnosti známa. Pochyby panují i o jejich státní příslušnosti.

Takzvaný "Syřan" byl totiž v září 2015 uznán za uprchlíka pouze na základě údajů, které o sobě sám sdělil. Druhý, "Iráčan", pak předložil v listopadu 2017 úřadům několik dokladů, které byly posléze laboratorně vyhodnoceny jako falešné (ne jen poupravené původní dokumenty, ale úplná falza). Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer připustil, že úřady se v této souvislosti dopustily "chyb a průtahů".

(Poznámka MK: a nejspíš i v X jiných případech. Koneckonců si Seehofer stěžuje hlavně na nedostatek kvalifikovaného personálu, a ten je všeobecný, takže zasahuje rozhodování po celém Německu. Ale X-1 případů neskončilo mediálně přetřásanou vraždou, tenhle ano.)

Odbočka: co se nejasných identit a věků týče, před soudem ve Flensburgu právě stojí Afghánec, který měl v březnu 2018, patrně ze žárlivosti, ubodat sedmnáctiletou Mireille. Sám o sobě tvrdí, že je mu osmnáct let. Soudní znalkyně však na základě provedených rentgenů ruky a klíční kosti soudí, že je mu podstatně více - minimálně 21, možná až 29 let.

Zatím je s ním každopádně nakládáno jako s nezletilým, takže nemáme právo znát ani jeho první jméno, natož příjmení. Je možné, že to soud na základě výpovědi znalkyně přehodnotí.

V pondělí 3.9. večer proběhl v Chemnitzu velký koncert se vstupem zdarma, označený jako akce proti rasismu a nepřátelství vůči cizincům. Počet divákůse odhaduje na 65000. Protestní akce durynského sdružení Thügida byla úředně zakázána s tím, že prostor už je zabrán.

Na koncert zval Němce i sám prezident Steinmeier, což se neobešlo bez jisté kontroverze. Jedna z vystupujících skupin, Feine Sahne Fischfilet, je totiž natolik doleva, že byla v minulosti sama sledována meklenburskou pobočkou Úřadu pro ochranu ústavy. (Úřední zpráva ve formátu PDF z roku 2011, skupina je rozebírána na straně 84.)

Jedním z důvodů pro sledování bylo, že skupina v roce 2010 zveřejnila na svých stránkách návod na výrobu Molotovova koktejlu, s komentářem "pro účely pouličního odboje". Také vybírala na koncertech peníze na členy Antify, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, nejčastěji kvůli rvačkám s policisty.

Skupina je vůbec hodně žlučovitá až nenávistná vůči Německu jako takovému, příslušníkům policie apod. V textech jejích písní se to hemží perlami typu "Na nejbližší fízlárnu dohodíš kamenem", "Dostanete vlastním obuškem do držky", "Německo je sračka a odpad" atd. 

Že by zrovna tahle skupina měla zaštítit společenský boj proti nenávisti ... inu, Free Hate, to známe i u nás; pravda, v měkčí, švejkovské podobě typické pro kotlinku. Skoro to vypadá, že existuje nějaká ta "správná, úředně schválená nenávist v souladu se zájmy státu" a pak ta druhá, ta špatná.

Když už jsme u Úřadu pro ochranu ústavy, stále ještě zuří debata o to, zda má AfD sledovat či nikoliv. Ohledně strany jako celku zatím žádné rozhodnutí na spolkové úrovni nepadlo., Dvě zemské mládežnické organizace (Junge Alternative) v Brémách a v Dolním Sasku tomuto dohledu již podrobeny byly a strana na to vzápětí zareagovala tak, že je zrušila. Saská pobočka úřadu už ale sledování strany vyloučila.

Členka předsednictva AfD, Beatrix von Storch, vzkázala po Twitteru návštěvníkům výše zmíněného koncertu, že jich "není víc", jsou "poddaní Merkelové" (Untertanen by se ale dalo přeložit i jako "patolízalové") a "tančí na hrobech", čímž rozpoutala klasický tajfun na sociálních sítích.

Preferencím AfD události v Chemnitzu měřitelně neuškodily. V posledních měsících se AfD začíná přetahovat o druhé místo se SPD, tu procento, tam procento. Aktuálně jí průzkumy slibují druhé místo. To je ovšem částečně dáno i tím, že nová předsedkyně sociální demokracie, Andrea Nahles, je opravdu špatná volba; ta tu stranu nejspíš pohřbí.

(www.kechlibar.net)

Foto BvStorch © Superbass / CC-BY-SA-4.0 (přes Wikimedia Commons)