Marian Kechlibar: Rozeber si je, Evropo

Italský ministr financí chce pozastavit platby do společného rozpočtu EU, pokud si evropské země nerozdělí běžence z lodi Diciotti.

Po utlumení provozu neziskovek, který Salvini označil jako "taxislužbu z Afriky", dost značně poklesl počet příchozích - v červenci 2018 se v Itálii vylodilo jen 1815 osob, vesměs dovezených italskou pobřežní stráží. Jedna italská loď vrátila koncem července stovku vylovených zpátky do Libye, což už se dlouho nestalo - přesněji řečeno od roku 2012. Tehdy totiž Evropský soud pro lidská práva odsoudil Itálii k pokutě za to, že vrátila cca 200 Eritrejců a Somálců zpátky do Libye, aniž by jim umožnila azylové řízení; a Itálie se tehdy rozsudku podvolila.

Nedaleko Lampedusy vylovila před týdnem loď italské pobřežní stráže Diciotti celkem 190 migrantů. Zásah se uskutečnil v prostoru mezi Maltou a Lampedusou a podle Italů by si vylovené osoby měla převzít Malta. Malťané to odmítají s tím, že člun proplul nedaleko Malty bez toho, aby požadoval asistenci, a měl v úmyslu pokračovat v další cestě. Nakonec se 13 běženců vyžadujících lékařskou péči dostalo na pevninu vrtulníkem, ale zbylých 177 zůstalo na palubě. Loď připlula do italského přístavu Catania, ale Salvini zakázal běžencům vystoupit na břeh.

Salvini zatím z lodiDiciotti pustil na pevninu 27 nezletilých (ve věku 14-16 let; nevím, jak to ověřovali), ale co se zbylých dospělých týče, trvá na tom, aby si je přebraly jiné státy EU.

Včera pak ministr financí Luigi di Maio přitvrdil: pokud se tak nestane rychle, bude jeho strana hlasovat pro pozastavení italských plateb do společného evropského rozpočtu. Itálie je významný plátce, její příspěvek činí téměř 20 miliard euro ročně a v souvislosti s Brexitem se má zvýšit.

Naléhání Italů na rychlost má ještě jednu příčinu: nespolehlivost dosavadních ujednání.

V červenci 2018 se několik států (Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Francie a Malta) zavázalo, že si rozeberou 450 běženců z přístavu Pozzallo. (To byla ta epizoda, kterousalvikritizoval Andrej Babiš.) Salvini však ve čtvrtek v rádiu řekl, že dané slovo dodržela jedině Francie. Všechny ostatní státy nechaly "svoje" běžence na Sicílii a nepřevzaly ani jediného.

Pak nemá pojem "solidarita", kterým se v Bruselu tak rádo šermuje, ztrácet svůj význam.

Zkráceno redakcí (www.kechlibar.net)