Marian Kechlibar: Štvanice na lidi – tak byly, nebo ne?

Německé úřady a politici se nemohou shodnout na tom, co se v Saské Kamenici vlastně stalo.

Už po prvním vyhrocení situace 26. srpna začala média přinášet zprávy o tom, že v ulicích města došlo ke "štvanicím" (Hetzjagden) na lidi jiné barvy pleti. Spolková vláda tyto štvanice odsoudila (Odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3, odkaz 4). Vzhledem k tomu, že nějací neonacisté ve východním Německu v nezanedbatelném počtu existují, by se něco takového skutečně stát mohlo.

Ve středu 5.9. však vystoupil saský ministerský předseda Kretschmer a prohlásil, že k žádným davovým štvanicím ani pogromům nedošlo. O dva dny později pak šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, Hans-Georg Maaßen, řekl ještě výbušnější věc: nejen, že jeho úřad nemá pro štvanice žádné důkazy, ale jedno zveřejněné video je podle jeho názoru možná "cílenou dezinformací" (gezielte Falschinformation), která měla odvést pozornost od původní vraždy.

Co si z toho vybrat? Odehrály se v Chemnitzu pogromy, nebo jsou to fake news, nebo něco mezi tím? Pokusím se o nějaký přehled stavu věcí, jaký byl v sobotu 8. září v poledne.

Vzhledem k tomu, že jde o politicky citlivé téma, lidi mají tendenci si vybírat názor podle strany, které fandí. SPD už požaduje zvláštní zasedání(Sondersitzung) na toto téma, Zelení také. Die Linke chce rovnou jeho odvolání.

Levicové strany kritizují Maaßena za to, že se osobně setkal s dvěma politiky AfD (s ex-předsedkyní Frauke Petry, která už ve straně mezitím není, a s poslancem Bundestagu Stephanem Brandnerem). Snižuje to podle nich jeho důvěryhodnost a vzbuzuje podezření, že jeho jednání má pomoci pravici.

Naproti tomu spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se za Maaßena postavil s tím, že má jeho plnou důvěru.

Už tak dost rozklížená velká koalice má tedy nové bolavé místo. Die Welt označuje Maaßenova slova za "čtyři věty dynamitu", protože další konflikt mezi CSU a SPD by mohl vládu položit.

Drážďanské státní zastupitelství, pod které trestná činnost napáchaná během demonstrací spadá, vydalo k událostem v Saské Kamenici následující vyjádření: vyšetřuje se 120 trestných činů, například výtržnictví (Friedensbruch), ublížení na zdraví (Körperverletzung), urážky (Beleidigung) a zdravení vztyčenou pravicí (Hitlergruß). (To ovšem není totéž, jako štvanice na lidi, to jsou v Německu průvodní jevy každé demonstrace, která přitáhne skupinky extremistů.)

Vrchní státní zástupce v Drážďanech Wolfgang Klein řekl deníku Bild v pátek 7. září:

"Zatím stále ještě nemáme žádné poznatky (indicie), že se v Saské Kamenici odehrály takzvané štvanice. Vyhodnocujeme však ještě další videa."

Video, o kterém se Hans-Georg Maaßen vyjádřil jako o možné dezinformaci, je 19-sekundový klip natočený nejspíše mobilním telefonem, který večer 26.8. na Twitteru zveřejnil levicový pseudonymní účet Antifa Zeckenbiss. (doslova "kousnutí klíštětem" - narážka na to, že jejich pravicoví odpůrci označují Antifu za "klíšťata").

Magazín Ze.tt se pustil do zkoumání situace. Podle jejich závěrů sedí jak místo (podle kostelní věže viditelné na záběru), tak nejspíše i čas. Novináři vyzpovídali i jednoho ze zabraných cizinců, Alihassana Sarfaraze.Ten tvrdí, že byl napaden nevinně. Pokud je mi známo, osoby z druhé strany nebyly identifikovány.

Po přečtení výše zmíněného článku věřím tomu, že čas i místo jsou pravé. Video má podle mého názoru jiné dvě slabiny.

Za prvé nejde o žádný davový hon na oběti, ale o několikavteřinový konflikt mezi jednotlivci, který vyhasl stejně rychle, jako začal, mj. proto, že přítomné ženy se snažily o uklidnění vášní ("Hase, du bleibst hier!"). Takových situací se v Chemnitzu toho dne odehrálo více, i mezi Němci z obou stran barikády, a některé skončily vážněji; byli i zranění.

Za druhé, videozáběr začíná uprostřed situace, tudíž nevíme, co jí předcházelo. Byl to nevyprovokovaný útok, nebo si obě strany předtím vyměnily nějaké invektivy? Pokud ano, kdo začal?

Toto je jiné video z města. Zde hovoří (spíš křičí) nějaký důchodce o problémech se soužitím v Chemnitzu a líčí situaci, při které nějaký přistěhovalec plivnul na místo vraždy a řekl "Zas**** Němec". Není to ta samá situace, ale jak příklad poslouží.


Pokud je to pravda, taková, či podobná, slova by snadno mohla vyprovokovat honičku - ale kdyby z ní někdo natočil jen tu "druhou půlku", vypadala by věc pro diváka úplně jinak, než kdyby byla situace zabrána vcelku. Dezinformace nemusí být jen vyslovené falzum, někdy stačí ze zprávy o skutečné události vynechat důležitý kontext.

(www.kechlibar.net)