Na sociální síti Vás ŠPICLUJÍ – A víte to?

Špiclování na Facebooku je přiznáno. Sociální mediální gigant Facebook údajně vyvinul skrytý systém pro přiřazování "reputačního skóre" uživatelům. To má hodnotit jejich jejich důvěryhodnost. Tedy zda uvádějí pravdivé či nepravdivé informace. (A proč se tak na FB starají?)

Špiclovací systém až příliš připomíná zavedený čínský, jehož cílem je samozřejmě cenzura, jak trefně uvádí Washington Post. Už v minulosti byl na Facebooku aplikován tajný, neohlášený uživatelský ratingový systém, kdy bylo každému uživateli Facebook přiřazen skóre důvěryhodnosti. Nyní je vylepšen.

Tessa Lyonsová, produktová manažerka odpovědná za boj prý s falešnými zprávami na platformě Facebook neuvedla žádná kritéria pro hodnocení. Prý je to součást metod Facebooku, jak se vyhnout chybným informacím. Ale k tomu přeci Facebook zřízen nebyl, aby se stal informační "novinářskou" sítí s pravdivým informacemi. Facebook vždy směřoval ke komerčnímu využití, nebo se alespoň tak tvářil. Někteří uživatelé programově a záměrně už začali zveřejňovat informace nepravdivé, aby se zneužívání ze strany Facebooku bránily. Ten jim oplácí vymazáním. Inu o svobodě si asi brzy necháme zdát.

Claire Wardleová z výzkumné laboratoře Harvardovy Kennedyovy školy k měřicím systémům Facebooku říká: "Nevíme jak a podle čeho nás soudí a to nás znepokojuje. A ironií je, že nám to ani neumějí říci".

Asi umějí, ale nechtějí. Není náhodou, že poslední kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa byla i k tomu, že obě největší sociální sítě kádrují své uživatele a s výsledky manipulují.