Petr Štěpánek: Jirka se toho už nedočká

Špidlovská likvidace lidí

Když nás (Radu pro vysílání) v roce 2003 Špidla a spol. slavně (dokonce v přímém televizním přenosu "aktivistické" České televize), leč zcela protizákonně odvolali (chtěli na nás totiž hodit svoji vlastní lumpárnu s prohranou neprohratelnou arbitráží) a já jsem zavelel, že tohle si přece od té prasácké politické garnitury (ČSSD, KDU-ČSL, Unie svobody) nedáme líbit, Jirka byl první, kdo do toho se mnou šel. A spolu jsme také všechny soudní spory, které s naším nezákonným odvoláním souvisely, vyhráli. Ten poslední, který vyčíslí, kolik tahle politická svévole bude stát, stále ještě běží. Ale i ten - po patnácti letech (!!!) - vyhrajeme, už je to na spadnutí. Jirka se toho ovšem už nedočká.

Dehonestace a pronásledování

Právě Jiřího Novotného, jednoho z nejslušnějších a nejhodnějších lidí, jaké jsem v životě potkal, stála likvidace rady v roce 2003 málem život. Spojila se letní vedra, psychický tlak vyvolaný mediální dehonestací a sociální šikana odvolaných radních (ministerstvo práce a sociálních věcí vedené sociálními demokraty se ještě nádavkem pokusilo škrtem pera zrušit naše veškeré sociální zabezpečení) a Jirku postihl těžký infarkt. Když se z toho jakž takž dostal, musel na operaci srdce. Přidaly se neuvěřitelné komplikace a on se přes půl roku potácel mezi životem a smrtí. Zemřel 7. července 2018. Tohle Špidlovým sekerníkům nikdy neodpustím. Stačilo málo a s klidným svědomím bych o Špidlovi napsal, že je vrah. Zdravotní následky si Jirka nesl až do své smrti.

Kdo to vlastně odešel

V roce 2006 obdržel Jiří Novotný Cenu města Zlína, kterou zde každoročně udělují svým nejvýznamnějším a nejctihodnějším občanům. Právě v tom roce Jirka oslavil - stejně jako zlínský film - sedmdesátku. O jeho zásluhách o český a speciálně animovaný film, zlínské filmové ateliéry a zdejší filmovou školu toho bylo napsáno i napovídáno hodně. Shrnu to jen stručně: Jirka byl prostě chodící encyklopedie. Některé ztráty jsou nenahraditelné.

Zkráceno a mezititulky redakce