Petr Štěpánek: Orel much nelapá

Tragédie jménem Zeman aneb Muž, který se nechal sežrat vlastním egem

Jsou prostě věci, které prezident dělat nemůže a nesmí. Proč? Protože je to prezident. Hlava státu. Nejvyšší ústavní činitel. Osoba, jež má reprezentovat nás všechny.

Vy i já můžeme mluvit sprostě. Vy i já můžeme někomu vynadat. Vy i já to můžeme někomu nandat. Vy i já můžeme říkat, že novináři jsou největší nepřátelé lidstva. Zvláště pak, když je to pravda. 

Prezident ne. Proč? Protože je to prezident.

A nic na tom nemění, že i s tím pitomým blbounem nejapným a Madagaskarem měl pravdu, neboť ten vyhynulý pták tam žil také, nejenom na Mauriciu, a že v České televizi i jinde jsou pitomci, kteří si to nedokážou zjistit a jen opakují pitomosti jiných pitomců.

Zemanovo buranství a neotesanost se mnoha lidem líbí. Nechápou, že prezident, hlava státu, nejvyšší ústavní činitel, osoba, jež nás má reprezentovat všechny bez rozdílu, tu není od toho, aby v čele jedné skupiny občanů soupeřil či bojoval s jinou skupinou občanů. Zvláště pak, když už vykonává druhé funkční období a o žádné voličské hlasy už neusiluje.

Prezident, který tohle dělá, je špatný prezident. A nic na tom nemění fakt, že lidé z té druhé, antizemanovské party se k němu chovají hnusně.

Prezident má být nad věcí. Proč? Protože je to prezident.

Orel much nelapá.