Petr Štěpánek: Úryvky k nominaci do RRTV

Úryvek z mého rozhovoru pro Parlamentní listy k mé nominaci do Rady pro vysílání

PL: Patříte ke kritikům veřejnoprávní televize, ostatně i kvůli komentáři k ní jste byl na Facebooku zablokován. V čem by se měla Česká televize především změnit a jak té změny docílit, když jakýkoli pokus by byl z Kavčích hor a spřátelených formací zcela jistě označen za útok na nezávislost ČT?

Já: Už léta říkám to samé, takže to jen zopakuju: Úkolem České televize je podle zákona "poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů". Nic z toho Česká televize dlouhodobě neplní. Místo toho je hlásnou troubou jedné - eurohujerské - názorové partičky. Platíme to ale my všichni.

Česká televize se postupně přeměnila v nebezpečnou informační organizaci. Proč? Protože vysílá cinknuté, neúplné, zavádějící informace. Protože není nezávislým informačním zdrojem, nýbrž propagandistickým nástrojem.

Sám generální ředitel ČT Petr Dvořák se o Reportérech ČT nedávno vyjádřil, že je to Taliban. Já jsem svobodomyslný člověk, takže říkám, že i zdejší publicistický Taliban má právo říkat své názory. Problém České televize ale je, že nikdo jiný než tenhle Taliban tam prostor nemá. Ergo: Největší chybou naší veřejnoprávní televize není to, co vysílá, nýbrž to, co vůbec nevysílá. Selektuje informace, selektuje hosty, selektuje politiky.

To, jakým způsobem veřejná televize nálepkuje podstatnou část úplně normálních občanů coby extremisty, xenofoby či nácky, a to jen proto, že tito obyčejní lidé v dnešní neklidné době vyslovují své oprávněné obavy, a navíc po nich chce, aby jí na vlastní hanobení ještě přispívali povinným výpalným v podobě tzv. koncesionářských poplatků, je naprosto nepřípustné. Je to prostě zločin. A je potřeba s tím něco udělat.

V Chemnitzu nesli nedávno podobní obyčejní lidé v čele svého protestního průvodu obrovský nápis: "Wir sind das Volk!" Ano, i my jsme lid a veřejná televize je naše, nikoli partičky zpovykaných redaktorů.

PL: Rada České televize se na svém zasedání nedávno zabývala externí analýzou v ČT odvysílaných příspěvků v prvním pololetí 2018. A podle ní je 98 procent příspěvků v pořádku, pokud se nějaká pochybení objevila, tak nebyla závažná. Co si o takovém výsledku myslíte i s ohledem na to, že tyto analýzy provádí už od července 2001 stejná firma, která zatím naposledy vysoutěžila veřejnou zakázku na analýzy pro léta 2016 až 2018 v hodnotě 5,544 milionu Kč?

Já: Kdybych byl členem Rady České televize, omlátil bych ten paskvil jeho zadavatelům i zpracovatelům o hlavu a po generálním řediteli požadoval, aby tomu, kdo si něco tak průhledně hloupého a už v zadání cinknutého objednal, ty vyhozené miliony dal k úhradě.