Petr Závladský: Ta naše drahota

V ČR je nebývale draze, vlastně patříme v Evropě mezi rekordmany v "drahosti". V přepočtu na HDP či průměrný roční příjem je u nás drahé bydlení, potraviny i služby. Potraviny se vyplatí jezdit kupovat do Německa, kde je minimální mzda nad úrovní naší průměrné apod. Dokonce i v některých případech se vyplatí zakoupit automobily vyráběné v ČR v zahraničí (a to nemluvím o ojetinách, ale o automobilech, které vyjedou z továren v ČR). Realita je taková, že většinu našich potravin by např. v Německu nekoupili za žádné peníze!

"Kolik by teda stál chleba, pokud by zemědělec nečerpal dotace?" Inu, stál by přesně tolik, kolik má správně stát bez deformací tržního systému cen. Celé dotace jsou jen kamuflováním skutečných cen; stejný absurdní mechanismus, jaký používali komunisté. Systém dotací jen podvodně krade všem lidem peníze a přiděluje je podle centrálního plánu jen některým a na jen něco. A prostí lidé si neumí domyslet, že to jsou jejich peníze a ten chleba patrně tu stovku opravdu stojí, jen ji neplatí v obchodě, ale rovnou při výplatním dni. A vzhledem k režijním nákladům dotací nejspíše platí více, než by ten chleba stál skutečně.
♣ Netržní cena (můžeme klidně říci politická) jakéhokoliv zboží nebo služby vzniká tak, že nějaký ústřední orgán rozhodne, že daná věc z nějakých důvodů má nebo nemá stát tolik a tolik peněz. Aby toho docílila, musí odebrat nějakou ústřední mocí kapitál z jiných segmentů ekonomiky a přidělit je do toho segmentu, který chce politicky řídit a protežovat.
♣ Tržní cena naopak vzniká obráceným postupem, kdy podnikatel nalezne na trhu výdělečnou příležitost a začne produkovat nějaké zboží, přičemž se snaží maximalizovat svůj zisk, tedy prodávat za nejvyšší možnou cenu. Pokud je úspěšný, toto zboží je výtečně výdělečné, pak tento obor podnikání přitáhne další podnikatele, čímž roste konkurence, která stlačuje prodejní ceny a možnosti zisku směrem dolů. Tím se cena produktu dostává na optimální hodnotu, s přiměřeným ziskem a přiměřenou cenou, takzvanou cenou tržní, která umožňuje výdělek a návratnost kapitálu za nejvýhodnějších podmínek pro všechny strany. To se děje na mnoha a mnoha místech současně podle lokálních podmínek. Ti z podnikatelů s nejnižší efektivitou následně segment opouštějí a hledají jiný způsob alokace svého kapitálu. Žádná centrální vláda není schopna tyto lokální podmínky sledovat a vyhodnocovat a nalézt správnou cenu dané komodity, protože tyto informace jsou příliš rozptýlené.
♣ Celý systém dotací má jediný cíl: zničit anebo skrýt skutečnou reálnou cenu daného zboží před zákazníkem i výrobci a dodavateli. A pokud použiju ještě jiného termínu: účelem dotací je ta nejzlomyslnější levicová politika, populistické ukrývání reality před zákazníkem za jeho vlastní peníze.

A tak je to, drazí přátelé, všude... od potravin po řemeslnou práci. A lépe nebude! Nebude, dokud si to vše neuvědomíme a nezměníme směr naší společnosti. Naše ekonomika roste a přesto se máme špatně, co bude tedy potom, až bude ekonomická recese?