Radim Valenčík: Hamáček, Poche a říjnové volby

Hamáčkovo vedení ČSSD si patrně vůbec neuvědomuje "která bije". Vymyslelo "dokonalý plán" jak eliminovat vliv sporu se Zemanem a obsazení postu ministra zahraničí Pochem, aby je to nestálo body v rychle se blížících se říjnových komunálních a senátních volbách. Odloží řešení tohoto problému až po volbách. Tím ovšem dosáhlo pravého opaku:

1. Po volbách už ČSSD nebude nikoho zajímat. Babiš ji nebude potřebovat ani jako fíkus pro Brusel. V Praze patrně ČSSD nedostane ani 5 %, celkem to bude tak asi 4,5 %, bez senátorů s výjimkou Paroubka v ostravském okrsku, což ovšem bude pro Hamáčkovo vedení další problém.

2. Kauza "Poche" tím před volbami nevyšumí. Naopak. Umožní to některým sociálně demokratickým kandidátům se profilovat jako alternativa vůči současnému vedené ČSSD a nastínit program záchrany této strany, získat tak citelně více, než jejich servilní kolegové, kteří budou o tom, jak si představují záchranu strany, mlčet.

Především však Hamáčkovo vedení vůbec nechápe, že se ČSSD ocitla zcela mimo proces sjednocování národa vůči cizí moci (současné globální moci) na základě vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí, což ji bude srážet dolů, protože se její reprezentace příliš projevuje jako slouha sil, které se již přežily. Letošní říjnové volby totiž budou mít právě z tohoto hlediska velký SIGNALIZAČNÍ význam.