Radim Valenčík: Srab Putin

Sestřelení ruského letounu Il-20 byl "souběh tragických okolností", tvrdí Putin... aněkteré ruské zdroje ho mají za sraba, který se bojí ukázat na Izrael, aby nemusel vojensky reagovat

Occamova břitva říká: Benjamin Netanjahu a spol nechtějí, aby jakákoli jiná strana v regionu posilovala, a je jedno, jestli je řeč o Turecku (v Idlíbu po dohodě s Ruskem a souhlasem Sýrie) nebo o Íránu (v Sýrii a obecně) nebo o Sýrii jako takové...

Překvapuje, že mezi spekulacemi o různých motivech není zmínka z případné provokace ze strany ruských jestřábů s cílem dostat Putina do zajetí jejich (tj. jestřábí) politiky. Přitom tento motiv se zdá být nejrealističtějším. Putin je racionální politik a rozhodně ne jestřáb. Spíše je politik možného, který odolává tlaku jak ze strany Západu (který nabývá iracionálních podob), tak ze strany domácích jestřábů (pro posilování pozic kterých je iracionální tlak ze strany Západu živnou půdou).

Některým z Putinových příznivců se to nemusí líbit. Ale všichni (jeho příznivci - kritičtí i nekritičtí - či odpůrci by si měli uvědomit), pokud jsou soudní, že ze strany ruských jestřábů je Putin vystaven (v důsledku přihlouplé politiky Západu) velkému tlaku.

Putin hraje o čas, a pokud mu jeho hra vyjde, můžeme se ze současné situace dostat se zdravou kůží. Ale to, kam až je schopna zajít současná globální moc, je zarážející.