Radim Valenčík: Žijeme ve zvláštní době.

 Žijeme v době, ve které se nám systematicky lže. A to rovnou z těch nejvyšších míst. A mladí lidé prý mají problém to poznat. Problém je, že jsou až příliš nezkažení v tom smyslu, že si vůbec nedovedou představit, že by se jim systematicky lhalo z úst nejvýznamnějších představitelů. A úplně o všem. O napadání osob barevné pleti v Chemnitzu, o novičoku, o použití chemických zbraní v Sýrii apod. Mají despekt k propagandě, ale to, že by se mohlo lhát v tak závažných věcech, tak moc a z tak vysokých pozic, přesahuje jejich představivost.

A ani si nechtějí připustit, že se ocitli v tak špatném a nebezpečném světě. Proto poměrně naivně přijímají jiná vysvětlení - za všechno může Putin, Rusko, Zeman s Babišem, fašisti a nacionalisti... A se vší zarputilostí kombinovanou se sebevědomím mládí si dlouho nechtějí připustit, že naletěli... 

Deprivováni jedni lidé nahlašují druhé, načež dochází k blokacím uživatelů sociálních sítích, k cenzuře, k nesvobodě. Problém Facebooku je, že jedné skupině straní. O druhou brzy přijde. Čas je v tomto neúprosný.