Thomas Piketty: Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc

Tak hodnotí známý ekonom skutečnost, že se Česká republika změnila v zemi sice plnou podřadného zboží, ale především v kolonii, jejíž národní důchod prakticky stagnuje. (Zdroj:https://1url.cz/RMt8g).

Kolonie Česko

Česká republika má vedle Irska nebo Lucemburska v rámci EU nejnižší podíl hrubého národního důchodu (HND) na hrubém domácím produktu (HDP). Důvodem je především odliv dividend do zahraničí.V minulých dvou letech odtekly v dividendách do zahraničí https://1url.cz/mMt8Sčástky blížící se třem stům miliardám korun. Tyto ztráty žádné dotace nevyrovnávají. Proto Piketty varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Ano, jen pro některé.

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích. Podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách "odkloněno" 7,6 procenta HDP.

"V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu "vrátilo" 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP,"