TRUMP NEZPOMALUJE

Mnozí to už nazývají obchodní válkou, ale je to spíše jen hysterické ječení. Prezident Donald Trump vede tvrdá obchodní jednání proti Číně i EU a nevykazuje žádné známky zpomalení. Ostatně si ho ani nemůže dovolit. Podzimní doplňovací volby budou testem popularity jeho vlády a Trump se spoléhá na to, že Američané jeho obchodní úspěchy ocení.

Ne všichni v USA jásají

Seznam společností, kterých se obchodní změny dotýkají roste a mnohé plánují buď uzavření závodů, propouštění zaměstnanců, dále ruší plány na vytvoření nových pracovních míst nebo plánují přesun výroby do jiných zemí. Uvalená cla skutečně vedou ke zvyšování cen a ty stále v USA mírně rostou.

Další cla

Už v srpnu vstoupí v platnost další cla pro Čínu ve výši 25 procent na zboží v hodnotě 16 miliard dolarů. Konečným cílem Trumpa je, aby především Čína a EU snížily celní sazby, které mají na americké zboží. USA vyjednávají z pozice síly, silného hospodářství a nízké míry nezaměstnanosti. O tom si v EU mohou leda tak nechat zdát. Proto mnozí ekonomové předpovídají, že Trump nakonec uspěje.

Na Wall Street je optimismus

Navzdory obavám, že obchodní spor by se mohl vymknout kontrole, což by zpomalilo světový růst, bankéři z Wall Street stále věří, že prezidentovo používání tarifů jako vyjednávacího nástroje bude úspěšné. To proto, že Čína má co prohrát a EU také. Vývoz Číny do USA, měřený v amerických dolarech, převyšuje americký vývoz do Číny 3 ku 1. Pohádky o tom, že americký trh Čína nahradí evropským nebo ruským jsou hodny leda tak pousmání. Takovou kupní sílu nenahradí nikdo. A Trump to dobře ví. Ostatně i ten potácející se z EU pochopil, že silou se na Trumpa jít nedá, a že je to EU, která v případné obchodní válce má mnohem více, co ztratit, stejně jako Čína. Z Washingtonu se proto vrátil jako spráskaný pes.

"Přestože tarify mohou způsobit nárůst cen spotřebních výrobků, od automobilů až po pračky, USA nepotřebují Čínu tak jako Čína potřebuje USA,"říká Barry Bannister, vedoucí institucionální kapitálové strategie společnosti Stifel pro US Today. Pro EU platí némlich to samé.