Úvahy k vývoji ekonomiky

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži uveřejnil svou prognózu zpomalení globálního růstu.Konstatuje, že stačilo jen několik málo čtvrtletí a globální synchronizovaný ekonomický růst nahradil růstový trend závislý na Spojených státech a na růstu dolaru.Proč tomu tak je ale nevysvětluje.

Eurozóna

Podle Dembika je Eurozóna letošním největším zklamáním, protožeekonomická situace se prudce zhoršila. Co ale mělo být oním tahounem, když výdaje na migraci dosahují miliardových částek a USA přestaly EU dělat tzv. Užitečného troubu?

I Dembik hovoří o obchodní válce, jakoby pár cel ji představovalo. Připomeneme si, že volný trh je fata morgána, která neexistuje. Máme pouze trh se sníženými cly doprovázený řadou jiných importu bránících opatření. Od kvót po enviromentální předpisy. Údajná Obchodní válka v vůbec nevypuknula, ale to neznamená, že nevypukne. V EU je tolik nemožných politiků, že nikdo neví.

Zatím , jak Dembik uvádí, většina odhadů uvádí, že zamýšlená opatření by mohla mít čistý efekt na americkou a čínskou ekonomiku ve výši 0,1 % HDP, což není nijak zásadní.

Trump na scéně

Lze vřele s Dembikem souhlasit, že nejdůležitějším bodem současné napjaté situace je skutečnost, že prezident Trump je opravdu posedlý nerovnováhou bilaterálních obchodů. A podobně jako v každém nekonečném seriálu, i zde se situace může v okamžiku zcela změnit. V případě otevřené obchodní války způsobené tím, že by Spojené státy zavedly 10% cla na veškerý dovoz a jejich obchodní partneři reagovali zavedením vlastních 10% cel, uvádějí výzkumníci Evropské centrální banky, že by amerických růst HIP spadl do recese během 18-24 měsíců a že trend globálního růstu by klesl pod 3 %. Jinými slovy, začalo by to být vážné. Za podivné ale musíme pokládat tvrzení, že obchodní válka poškodí jen USA a nikoho jiného. To je spekulativní až tak vysoce, že to vůbec nemá důvěryhodné parametry.

Čína a její růst

I Dembik vidí globální růst díky Číně a položme si otázku, zda je to to, co USA a EU pomáhá. Zatím Čína čaruje s čísly, kurzy a kde čím a obchodní válka by ji z hegemona vývozu mohla srazit hodně hluboko. Není vyloučeno,že to je politickým cílem USA. Prý kdyby Čína skutečně chtěla otevřenou obchodní válku, nejjednodušší způsob by byl poslat hygieniky do místních továren, které jsou klíčové pro americké výrobní řetězce a zavřít je na několik týdnů či měsíců. To by mělo na americké firmy určitě ničivější dopad než jakákoli cla uvalená Pekingem. To sice ano, ale ta rychlost s jakou by veškerý kapitál z Číny odtekl by pro Čínu byla rána do vazu smrtelná. Navíc USA by své trhy zavřelo prakticky na klíč. Tak kam by asi tak Čína svou nadprodukci vyvezla...