Volby do Evropského parlamentu 2019 budou i o autorských právech

Směrnice EU ještě není, ale soudy už reagují. Německý nejvyšší soud o žalovaných autorských právech na YouTube nerozhodl, protože se obrátil na Soudní dvůr Evropské unie (SD-EU). Počínaní soudu je logické. Evropským parlamentem (EP) prošel souhlas se směrnicí o autorských právech s články 11 a 13, nazvanými jejich kritiky "tax link" a "upload filtr". 

Článek 13 vyžaduje, aby některé platformy, jako je YouTube a Facebook,vymazaly uživatele sdílející nelicencovaný materiál chráněný autorskými právy. A nejen to. Unionisté vyžadují, aby platformy proaktivně spolupracovaly s držiteli práv, aby uživatelé nemohli nahrát obsah chráněný autorskými právy. 

Jediným způsobem, jak to provést, bude skenovat všechna data, která jsou nahrána na stránky jako YouTube a Facebook. To by vytvořilo neuvěřitelné zatížení malých platforem a mohlo by být použito jako mechanismus rozšířené cenzury. A o to zřejmě Evropské komisi jde především.

Německý soud má případ , který se táhne už deset let. Hamburský hudební producent Frank Peterson v něm žaluje YouTube za zveřejněním nahrávek z alba A Winter Symphony zpěvačky Sarah Brightmanové.

Zda SD EU vydá rozhodnutí je nejisté. Jakkoliv EP dal Evropské komisi souhlas s předložením návrhu směrnice, nic definitivního zatím není.

Soudní dvůr EU
Soudní dvůr EU