Volby komunální jsou za rohem

Třikrát za posledních cca 100 let jsme stáli na prahu zásadní změny. A když proběhla, nastal nářek. Klement Gottwald nám z demokracie udělal totalitu, Václav Klaus nám rozdělil stát a doprovodil to divokou privatizací a nyní se stát změnil na firmu Andreje Babiše. Ve všech případech nemalá část našich voličů všem uvedeným zhoubným procesům aplaudovala a možná opět bude aplaudovat.

Zlo přinášelo strach a média ovlivňují

Každá zásadní změna s následky, které občané trpce nakonec pocítili, měla svou příčinu. Tou první byla především II. Světová válka a Stalinův podíl na jejím ukončení. Tou druhou byla neochota politika Vladimíra Mečiara pokračovat ve společném státě a tlak Západu na rychlé odstátnění socialistického vlastnictví. Ta poslední blížící se změna je důsledkem politiky tzv. "Zavedených stran". Český volič se v soukolí politiky velmi špatně orientuje, ale v dnešní době nekonečného přívalu lží, polopravdu, osočování, překrucování a farizejství je to skoro nemožné. A pokud politiku "zavedených stran" provázejí nedůvěryhodné, nevýrazné a mnohdy zprofanované tváře, hledá volič alternativu. Podnikatelsky úspěšný projekt hnutí ANO vede volební průzkumy s takovým náskokem, že ostatní strany jenom blednou závistí. ANO má k dispozici tři podporující média, ostatní nemají nic. Podle toho to i vypadá.

Samé "Boje o demokracii"

Výzvy na obranu české demokracie označené jako "Boj o demokracii" jsou zatím marné. Příliš mnoho z nás si pamatujeme boje za mír, boje za zrno, boje internacionály a boje proti vnitřním nepřátelům. Výzvy k jakémukoliv boji proto ponechávají drtivou část občanů bez emocí.

Volební emoce vypuknou na podzim

"Prostě to zase zařídíme", slibuje voličům Andrej Babiš a Pražanům nabídl úspěšného milionáře, kterého média označují za lichváře, a jehož firmě čnb UDĚLILA POKUTU 1,5 mil. Kč. To je tedy nářez.

Všichni voličům slibují: Lepší plat či mzdu, lepší fungování státu, byty zdarma, dopravu zdarma, prostě lepší život. To je sen. Stejně jako obdobné sny o spravedlivém režimu nabízel Klement Gottwald nebo kapitalismus s "tváří spolkové republiky Německo" , který podprahově nabízel Václav Klaus. Těmto snům a přáním voliči skoro vždy tzv. naletí. Vždyť kdo by se nechtěl mít dobře. A stejně jako Gottwald nedokázal zařídit spravedlivý stát, Klaus se nedokázal ani na polovinu přiblížit Spolkové republice Německo, stejně tak Babiš či jiní drtivou část svých slibů nesplní. Zčásti se to objektivně nestihne a z části na jejich splnění vůbec nikdo nebude mít zájem. A bude se mít dobře zase jen hrstka vyvolených a zbytek občanů bude opět procitat ze špatného snu.

Slušný občan (ne)může být politikem

Volání po tom, aby se do politiky vložili slušní občané je volání po tom, aby Godot už konečně přišl. Nic takového v blízké době nenastane. A není to tím, že "slušný občan" neexistuje, nebo, že je jeho definice nejasná a nebo, že by neměl chuť do politiky vstoupit. Je to tím, že jeho vlastní rozhodnutí je v konečném součtu marginální. Blížící se komunální a senátní volby tedy dopadnou opět jako volba mezi velkým zlem a malým zlem, ale volba dobra se konat nebude. Dobro mohou konat pouze dobří lidé, a ti v politice téměř nejsou. Podstatnější pro voliče bude, kdo pro jeho vlastní život představuje menší nebezpečí. Tuto míru rizika by si měl volič vyhodnotit.